Μέγας είσαι Λέο! (videos)

Ο Αργεντινός παικταράς ήταν απολαυστικός στη νικηφόρα πρεμιέρα της Μπαρσελόνα (3-0 την Γιουβέντους) στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, πετυχαίνοντας δύο γκολ

Στόχος επετεύχθη για Μπάρσα και Λέο! Οι «Μπλαουγκράνα» μπήκαν με το δεξί στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας με 3-0 τη Γιουβέντους στο «Καμπ Νόου», παίρνοντας μία άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό στα προημιτελικά της περσινής διοργάνωσης. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι που σημείωσε δύο γκολ, τα οποία ήταν τα πρώτα του απέναντι στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, βάζοντας έτσι τέλος στο μεγάλο αρνητικό σερί που είχε απέναντί του. Λίγα πράγματα από τον Ουσμάν Ντεμπελέ που ήταν αγχωμένος στο ντεμπούτο του ως βασικός με την Μπάρσα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως προπονητής των «Μπλαουγκράνα» στο Τσάμπιονς Λιγκ, παρέταξε την Μπάρσα με το κλασικό 4-3-3 και μοναδική αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με τον προ ημερών θρίαμβο επί της Εσπανιόλ, τον Ουσμάν Ντεμπελέ αντί του Ζεράρ Ντεουλοφέου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο έκτο λεπτό, όταν το σουτ του Ντε Σίλιο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τερ Στέγκεν, αλλά ο διαιτητής καταλόγισε λανθασμένα άουτ αντί για κόρνερ.

Η Μπαρσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και έγινε απειλητική για πρώτη φορά στο 20ό λεπτό, όταν μετά από κόντρα στο φάουλ του Μέσι, η μπάλα στρώθηκε στον Σουάρες που έπιασε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Μπουφόν να διώξει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Καταλανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορούν να βρουν χώρους κόντρα στους καλά κλεισμένους Ιταλούς που ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες, Σουάρες και Μέσι συνεργάστηκαν άψογα και ο Αργεντινός με ένα συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, την ώρα που ο Μπουφόν ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

To 1-0 από τον Μέσι

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Γιουβέντους μπήκε και πάλι πιο δυνατά, απειλώντας με ένα σουτ του Ντιμπάλα στο 48ο λεπτό.

Στο 52′ η Μπάρσα έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά ο «κεραυνός» που εξαπέλυσε με το αριστερό πόδι ο Μέσι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπουφόν και εν συνεχεία η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ιταλού τερματοφύλακα.

Λίγο αργότερα, οι «Μπλαουγκράνα» έκαναν δύο τα τέρματά τους, όταν ο Μέσι μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή της Γιουβέντους, ο Στουράρο έδιωξε την μπάλα πάνω στον Ιβάν Ράκιτιτς και ο Κροάτης δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, με τον Μπουφόν να είναι εξουδετερωμένος.

Το 2-0 από τον Ράκιτιτς

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν ασταμάτητη και έφτασε και σε τρίτο γκολ και πάλι με τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός με μία εκπληκτική προσωπική ενέργεια έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας, ενώ ο Μπουφόν είχε κατευθυνθεί προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Το 3-0 από τον Μέσι

Η συνέχεια ήταν πιο ήρεμη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό και να σημειώνουν και άλλο γκολ με τον Σουάρες, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 81′ ο Πικέ έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για χέρι του Καταλανού αμυντικού.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Μπάρσα να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη που την έβαλε πρωτοπόρο του ομίλου, ενώ παρέμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι με μηδέν παθητικό.

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 3-0

ΓΚΟΛ: 1-0 (Μέσι 45′), 2-0 (Ράκιτιτς 56′), 3-0 (Μέσι 69′)

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν- Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα- Μπουσκέτς, Ινιέστα (83′ Γκόμες), Ράκιτιτς (77′ Παουλίνιο)- Μέσι, Ντεμπελέ (71′ Ρομπέρτο), Σουάρες

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν- Ντε Σίλιο (41′ Στουράρο), Μπαρτσάλι, Μπενατιά, Άλεξ Σάντρο- Πιάνιτς, Μπεντανκούρ (63′ Μπερναρντέσκι), Ματουιντί- Ντάγκλας Κόστα, Ντιμπάλα, Ιγκουαϊν (87′ Καλιγκάρα)