Γκολ για Άλμπα και Ινιέστα (videos+photos)

Δύο «Μπλαουγκράνα» γκολ στο επιβλητικό 5-0 της Ισπανίας επί της Κόστα Ρίκα, όπου αποδοκιμάστηκε (ξανά) ο Ζεράρ Πικέ

«Μπλαουγκράνα» χρώμα είχε η φιλική νίκη της Ισπανίας επί της Κόστα Ρίκα με 5-0 στο «Ροσαλέδα» της Μάλαγα. Ο Τζόρντι Άλμπα άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ (6’), το οποίο έκλεισε ο Αντρές Ινιέστα (73’), ενώ ενδιάμεσα σκόραραν ακόμα Άλβαρο Μοράτα (22’) και Νταβίδ Σίλβα (51’, 55’).

Οι τέσσερις παίκτες της Μπάρσα (Ζεράρ Πικέ, Άλμπα, Σέρχιο Μπουσκέτς, Ινιέστα) ξεκίνησαν βασικοί, με τον Ζεράρ να αντέχει στις (νέες) αποδοκιμασίες και να είναι πολύ σοβαρός στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε, αφού αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Ο κεντρικός αμυντικός έχασε, μάλιστα, δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με μερίδα του κόσμου να τον αποθεώνει, αλλάζοντας στάση σε σχέση με το ξεκίνημα.

Ο Άλμπα, εκτός από το γκολ (το πρώτο του με την «Κόκκινη» ύστερα από μια διετία), ανέβαινε συνεχώς από την πλευρά του και επιβεβαίωσε την καλή του φόρμα, ενώ ο «Μπούσι» έκανε και πάλι εξαιρετικό ματς, δίνοντας ισορροπία στην μεσαία γραμμή στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο «Αντρεσίτο», από την πλευρά του, συνέθεσε ένα μαγικό τετράγωνο στα χαφ με Τιάγκο Αλκάνταρα, Σίλβα και Ίσκο, πετυχαίνοντας με ωραία ενέργεια το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα, ύστερα από τις 5 Σεπτεμβρίου του 2015 (έχει 14 σε 122 συμμετοχές).