Πρόκληση για Λέο και «Λουισίτο»

Μέσι και Σουάρες ψάχνουν να… ξεμπουκώσουν στο Τορίνο κόντρα στην Γιουβέντους

Η Μπάρσα επισκέπτεται το γήπεδο στο οποίο, ουσιαστικά, μπήκε τέλος στο ευρωπαϊκό της όνειρο κατά την περυσινή περίοδο. Στο «Juventus Arena» του Τορίνο, οι «Μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν με 3-0 από την Γιουβέντους και, στην ρεβάνς της Βαρκελώνης (0-0), φάνταζε (και αποδείχθηκε) απίθανη δεύτερη ανατροπή «α λα Παρί Σεν Ζερμέν».

Αυτή την φορά (Τετάρτη 22/11, 21:45), η Μπάρσα θέλει να σφραγίσει την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και την πρωτιά του τέταρτου ομίλου, σε ένα ματς με ιδιαίτερο κίνητρο για Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες.

Ο Λέο, περιέργως, μετράει τέσσερα διαδοχικά ματς χωρίς γκολ, αφού σκόραρε για τελευταία φορά στο «Σαν Μαμές» κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο (28 Οκτωβρίου). Έκτοτε, έμεινε στο μηδέν κόντρα σε Σεβίλλη, Ολυμπιακό και Λεγανές, ενώ δεν σκόραρε ούτε στο φιλικό της Αργεντινής με την Ρωσία.

Συν τοις άλλοις, στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει συμπληρώσει έναν χρόνο (τέσσερα παιχνίδια, για την ακρίβεια) χωρίς να σκοράρει εκτός έδρας, αφού τα κατάφερε για τελευταία φορά στις 23 Νοεμβρίου του 2016, στο «Σέλτικ Παρκ» κόντρα στην Σέλτικ.

Ο Σουάρες, από την πλευρά του, πανηγύρισε κόντρα στην Λεγανές την επίτευξη δύο γκολ, ύστερα από τέσσερα σερί παιχνίδια πρωταθλήματος όπου δεν κατάφερε να σκοράρει. Και, από την στιγμή που… ξόρκισε την «ξηρασία» στην Πριμέρα Ντιβισιόν, ο Ουρουγουανός φιλοδοξεί να κάνει το ίδιο και στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης μετράει 606 λεπτά χωρίς γκολ, αφού σκόραρε για τελευταία φορά στο τρίτο λεπτό της ιστορικής ανατροπής κόντρα στην Παρί, στις 8 Μαρτίου.