Δεν σηκώνει κεφάλι (video)

Νέα ήττα της Μπάρσα Β, η οποία έπεσε πλέον στην ζώνη του υποβιβασμού

Η… φόρα κατηφόρα της Μπάρσα Β συνεχίζεται. Η ομάδα του Ζεράρ Λόπεθ ηττήθηκε στην έδρα της Ρέους (1-2), συμπλήρωσε τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς, οκτώ διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη (πέντε ισοπαλίες – τρεις ήττες) και, για πρώτη φορά φέτος, έπεσε στην ζώνη του υποβιβασμού της δεύτερης κατηγορίας.

Ισορροπημένα και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες τα πρώτα 43 λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Νταβίντ Άρο, ύστερα από λανθασμένο διώξιμο προς τα πίσω του Φάλι (43’), με τους «Μπλαουγκράνα» να ισοφαρίζουν άμεσα (45’), με πέναλτι που κέρδισε ο Κάρλες Αλενιά από τον Όλμο (ο τελευταίος θα μπορούσε και να αποβληθεί) και μετέτρεψε σε γκολ ο Χοσέ Αρνάιθ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, αφού ο Ντέγιαν Λέκιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Μπάρσα Β για να κάνει γρήγορα το 2-1 (51’), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, αφού οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να ισοφαρίσουν, παρά τις ευκαιρίες των Αρνάιθ και Αλενιά.

Μετά από 17 αγωνιστικές, η Μπάρσα Β βρίσκεται πλέον στην 19η θέση, πρώτη της τετράδας του υποβιβασμού, έστω και μόλις έναν βαθμό μακριά από τις θέσεις παραμονής. Οι «Μπλαουγκράνα» χρειάζονται άμεσα μια νίκη – ανάσα και θα την κυνηγήσουν την Παρασκευή (08/12, 22:00), όταν και θα υποδεχθούν στο «Μινιεστάδι» την ένατη Σπόρτινγκ Χιχόν.

ΡΕΟΥΣ – ΜΠΑΡΣΑ Β 2-1

ΡΕΟΥΣ: Μπαδία – Μιραμόν, Ατιένθα, Όλμο, Μίγε Γαρθία – Νταβίδ Άρο (70’ Γιόντα), Τίτο, Γκους Λέδες, Καρμπονέιγ (84’ Καμπίνς) – Έντγκαρ Ερνάντεθ, Λέκιτς (92’ Μπόρχα Φερνάντεθ).

ΜΠΑΡΣΑ Β: Ορτολά – Παλένθια, Κόστας (87’ Κόντσα), Κουένκα, Κουκουρέγια – Φάλι (72’ Αμπέλ Ρουίθ), Γαλαρέτα, Αλενιά – Καρδόνα, Αρνάιθ, «Τσόκο» Λοσάνο.

ΓΚΟΛ: 1-0 Άρο (43’) / 1-1 Αρνάιθ (45’ πέν.) / 2-1 Λέκιτς (51’)

ΓΗΠΕΔΟ: «Καμπ Νόου Μουνιθιπάλ» (2.353 θεατές)