Πρωταθλήτρια χειμώνα με πεντάρα (video)

Η γυναικεία ομάδα της Μπάρσα πήρε το… μισό πρωτάθλημα

Εκτός από την πρώτη, ανδρική ομάδα, την Λεβάντε αντιμετώπισε το Σαββατοκύριακο και η γυναικεία ομάδα της Μπάρσα. Τα κορίτσια του Φραν Σάντσεθ έκαναν περίπατο (5-0) και κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο των πρωταθλητριών χειμώνα, έστω και ισόβαθμες με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Παρ’ ότι αντιμετώπιζε την τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας, η Μπάρσα ήταν πολύ ανώτερη και σημείωσε πέντε γκολ, τέσσερα εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο, με Ελίς Μπουσαλιά (9’), Πάτρι Γιχάρο (13’, 23’) και Αλέξια Πουτέγιας (44’).

Στο δεύτερο μέρος (54’), η Λίκε Μάρτενς ολοκλήρωσε την πεντάρα, ενώ δύο λεπτά αργότερα έδωσε την θέση του στην Καντέλα, παίκτρια της δεύτερης ομάδας που έκανε ντεμπούτο στο «Μινιεστάδι».

Μετά από 15 αγωνιστικές, η Μπάρσα είναι πρώτη με σαράντα βαθμούς (13 νίκες – μια ισοπαλία – μια ήττα), τους ίδιους με την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά με καλύτερη διαφορά τερμάτων (+52 έναντι +31 των «Ροχιμπλάνκας»).