Μπαρσελόνα – Θέλτα Βίγκο (ανάλυση)

Πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση, ίσως την καλύτερη φετινή αλλά σίγουρα την πιο γεμάτη, η Μπάρσα διέλυσε τη Θέλτα με 5-0 στο «Καμπ Νόου» και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας, σε συνδυασμό με το 1-1 στο «Μπαλαΐδος», όπου θα αντιμετωπίσει την Εσπανιόλ. Από άλλον…πλανήτη ο συνδυασμός Άλμπα – Μέσι, πολύ καλή εμφάνιση του Ντεμπελέ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του κι όλα αυτά υπό το βλέμμα του Φιλίπε Κοουτίνιο, ο οποίος βρισκόταν στις εξέδρες του γηπέδου και σίγουρα έμεινε ικανοποιημένος από τους νέους του συμπαίκτες. Το blaugrana.gr έχει την ανάλυση.

Γιάσπερ Σίλεσεν (6)

Θεατής σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους παίκτες της Θέλτα.

Νέλσον Σεμέδο (7,5)

Πολύ καλός για άλλη μια φορά απέναντι στον ταχύτατο, Πιόνε Σίστο. Ο Πορτογάλος μπακ «έσβησε» τον Δανό εξτρέμ, βγήκε κερδισμένος σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες, ενώ είχε και 2/3 επιτυχημένα τάκλιν. Επίσης, όσες φορές πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, δημιούργησε κάποιες καλές φάσεις.

Ζεράρ Πικέ (6,5)

Στην ανάπαυλα ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και γι’αυτό το λόγο αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου από τον Βερμάλεν, ωστόσο δεν είναι κάτι ανησυχητικό όπως δήλωσε ο Βαλβέρδε. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν είχε πολλή δουλειά, μετρώντας μία επέμβαση.

Χαβιέρ Μασεράνο (7)

Εκτός απροόπτου, αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Αργεντινού με τα «Μπλαουγκράνα», καθώς Μπαρσελόνα και Χεμπέι Φόρτσουν τα έχουν βρει στα δέκα εκατομμύρια ευρώ. Απέναντι στους Γαλιθιάνους λοιπόν, ο Μασεράνο είχε δύο κοψίματα, 1/2 επιτυχημένο τάκλιν και 75% στις μονομαχίες.

Τζόρντι Άλμπα (10)

Απίστευτη, φοβερή, μοναδική εμφάνιση από τον Ισπανό μπακ, ο οποίος επιβεβαίωσε πως διανύει την καλύτερή του χρονιά από τότε που ήρθε στη Βαρκελώνη. Με δύο πανομοιότυπες ασίστ στον Μέσι κι ένα γκολ, από τα πόδια του Αργεντινού, ο Άλμπα συμμετείχε σε τρία τέρματα της Μπάρσα, κάτι που κάνει για πρώτη φορά με τη φανέλα της. Επίσης, οι 7 από τις 9 φετινές του τελικές πάσες έχουν αποδέκτη τον Λιονέλ Μέσι και είναι περισσότερες από κάθε άλλον συμπαίκτη του. Ανασταλτικά, ήταν εξίσου καταπληκτικός αφού μέτρησε: 2/2 κερδισμένα τάκλιν, μία επέμβαση, τρία κοψίματα και 100% στις μονομαχίες.

Σέρχιο Μπουσκέτς (7,5)

Πολύ καλή εμφάνιση από τον αμυντικό μέσο, ο οποίος απέναντι στην ομάδα του Ουνθουέ είχε 4/4 επιτυχημένα τάκλιν, τέσσερα κοψίματα και 94,5% στις εύστοχες πάσες.

Ιβάν Ράκιτιτς (8)

Έψαξε δύο φορές το γκολ, αμφότερες με μακρινό σουτ, δίχως επιτυχία, ωστόσο στην τρίτη προσπάθεια, η μπάλα του έκανε το χατίρι. Ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κροάτης ανενόχλητος, έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Άλβαρεθ για το 5-0. Επί προσθέτως, κέρδισε όλες τις μονομαχίες που έδωσε και παράλληλα είχε κι ένα κόψιμο.

Αντρές Ινιέστα (7,5)

Ακόμη μία παράσταση από τον αρχηγό, έστω κι αν κράτησε εξήντα δύο λεπτά κι όχι ενενήντα. Στο πρώτο τέρμα της Μπάρσα, έσκαψε καταπληκτικά την μπάλα για τον Άλμπα, πριν εκείνος σεντράρει για τον Μέσι, γενικώς ήταν ορεξάτος και λίγο έλειψε να σκοράρει προς το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Άλβαρεθ είπε «όχι» στο σουτ που έκανε από το ύψος της περιοχής.

Αντρέ Γκόμες (6,5)

Αγωνίστηκε στα δεξιά της μεσαίας γραμμής, βρέθηκε μέσα σε κάποιες φάσεις, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να «κλέψει» τις εντυπώσεις με την απόδοσή του.

Λιονέλ Μέσι (10)

Απολαυστικός σε ακόμα μία αναμέτρηση ο, αδιαμφισβήτητα, καλύτερος ποδοσφαιριστής του κόσμου. Δύο τέρματα σε δύο λεπτά, μία ασίστ και κάμποσες ακόμα δημιουργημένες ευκαιρίες. Πλέον, ο Μέσι συμμετέχει σε 24 γκολ στα τελευταία 14 ματς Κυπέλλου, έχοντας 14 γκολ και 10 ασίστ.

Λουίς Σουάρες (8)

Αρχικά του ακυρώθηκε, κακώς, ένα γκολ, στη συνέχεια ορθώς ακόμα ένα, όμως τελικά ο Ουρουγουανός το σημείωσε, εκμετελλευόμενος τη λανθασμένη πάσα του Σίστο προς τα πίσω, για το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο, αν ήταν πιο τυχερός θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα ένα.

Τόμας Βερμάλεν (6,5)

Αντικατέστησε τον Πικέ, κέρδισε τις μισές μονομαχίες από αυτές που έδωσε, ενώ είχε 1/2 επιτυχημένο τάκλιν, δύο επεμβάσεις κι ένα κόψιμο.

Ουσμάν Ντεμπελέ (7)

Η πρώτη του καλή εμφάνιση με τη φανέλα της Μπαρσελόνα (και πριν και μετά από τον τραυματισμό του) . Ταχύτατος, αλλεπάλληλες επιτυχημένες ντρίμπλες απέναντι στους αντιπάλους του, ενώ έκανε και την ασίστ για το 5-0, με εκτέλεση κόρνερ και δείχνει πως μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του, στη συνέχεια.

Χοσέ Αρνάιθ (6,5)

Αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα, είχε μια καλή ευκαιρία από ωραία κάθετη του Ντεμπελέ να σκοράρει, ωστόσο δεν σημείωσε κάποιο τέρμα αυτή τη φορά.