Ξεμπούκωσε (video)

Σήκωσε κεφάλι η Μπάρσα που επικράτησε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» επί της Μπάμπεργκ (81-66) και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα

Τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών ηττών έβαλε η μπασκετική Μπάρσα που επιβλήθηκε της Μπάμπεργκ (81-66) στη Βαρκελώνη και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα. Τρομερό σερί από τους «Μπλαουγκράνα» στο φινάλε του αγώνα, το οποίο έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από ένα κακό πρώτο τρίλεπτο, όπου το σκορ ήταν 2-2, η Μπαρσελόνα πήρε τα πάνω της και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με τρεις πόντους (18-15).

Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο έπαιρναν μεγάλες διαφορές, οι Γερμανοί ήταν σε θέση να μειώσουν και να κρατηθούν στη διεκδίκηση της νίκης.

Και ενώ όλα έδειχναν ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο (67-66), η Μπάρσα έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 14-0 και «καθάρισε» το ματς, ενώ κατάφερε να υπερκαλύψει την ήττα (84-81) του πρώτου αγώνα των δύο ομάδων στη Γερμανία. Έτσι, θα υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία την Μπάμπεργκ, την ώρα που απέχει τρεις νίκες από την όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι -οφ της διοργάνωσης.

Παρά το τραγικό ποσοστό του 19% στα τρίποντα (4/21), οι Καταλανοί ήταν εντυπωσιακοί στα δίποντα (31/48), ενώ ήταν πιο προσεκτικοί από τους αντιπάλους τους που έκαναν τα διπλάσια λάθη (είκοσι έναντι δέκα),

Ρακίμ Σάντερς, Άνταμ Χάνγκα, Τομάς Ερτέλ, Πιερ Οριόλα και Άντε Τόμιτς ήταν οι παίκτες που σήκωσαν όλο το βάρος, σκοράροντας τους 67 από τους συνολικά 81 πόντους της ομάδας.

ΜΠΑΡΣΑ – ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 81-66

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15 / 44-34 / 59-52 / 81-66

ΜΠΑΡΣΑ: Ρίμπας (4π), Πρέσεϊ, Χάνγκα (10π, 5ριμπ), Ναβάρο (2ασ), Ερτέλ (15π), Βεζένκοφ, Οριόλα (12π), Σάντερς (17π, 6κλ), Κόπονεν (2π), Κλαβέρ (4π), Τόμιτς (13π, 9ριμπ), Μοερμάν (4π)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ (2π, 8ασ), Ράιτ (12π), Ζήσης (5π), Νίκολιτς (5π), Στάιγκερ (3π), Λο (14π), Ολίντε, Ράμπιτ (3π), Χέκμαν (5π), Μούσλι (5π), Ραντόσεβιτς (12π)