Όταν η Μπάρσα χορεύει «Σάμπα»

Δίπλα σε παίκτες – θρύλους όπως ο Ρομάριο, ο Ρονάλντο, ο Ριβάλντο και ο Ροναλντίνιο, το όνομα του Κοουτίνιο

Ο Φιλίπε Κοουτίνιο σκόραρε μεσοβδόμαδα απέναντι στη Βαλένθια και έβαλε το όνομά του, στη λίστα με τους Βραζιλιάνους που σκοράρουν φορώντας τα «Μπλαουγκράνα».

Ήταν το 49ο λεπτό της αναμέτρησης του «Μεστάγια», όταν ο 25χρονος μεσοεπιθετικός νίκησε τον Ντομένεκ με προβολή και γιόρτασε το πρώτο του τέρμα ως ποδοσφαιριστής της Μπαρσελόνα. Χρειάστηκε μερικά παιχνίδια και λίγα αγωνιστικά λεπτά για να το πράξει.

Έτσι, έγινε μέλος της λίστας με τους ποδοσφαιριστές από τη χώρα της «Σάμπα» που σκοράρουν με τη φανέλα της Μπάρσα. Σε αυτή, βρίσκονται ονόματα όπως ο Ρομάριο που έκανε χατ τρικ στο ντεμπούτο του απέναντι στη Σοσιεδάδ ή ο Ρονάλντο που σκόραρε με το… καλημέρα στη νίκη της Μπαρσελόνα με 5-2 επί της Ατλέτικο, στο Σούπερ Καπ Ισπανίας το 1996.

Επίσης, είναι ο Ροναλντίνιο που σκόραρε το εκπληκτικό τέρμα (που όλοι έχουμε δει) στην πρώτη του εμφάνιση απέναντι στη Σεβίλλη και άλλοι, όπως ο Ριβάλντο, ο Νεϊμάρ και ο Ζουλιάνο Μπελέτι που με το γκολ του χάρισε το Τσάμπιονς Λιγκ στην Μπάρσα, το 2006 απέναντι στην Άρσεναλ.