Επιστρέφει στην κανονικότητα

Επιβλητική νίκη της Μπάρσα (90-58 την Μπιλμπάο) στο ντεμπούτο του Σβέτισλαβ Πέσιτς στον πάγκο

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς επέστρεψε στην Μπαρσελόνα για να της αλλάξει νοοτροπία και τα κατάφερε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι. Οι «Μπλαουγκράνα» έβγαλαν πολλή ενέργεια, ήταν πειθαρχημένοι και διέλυσαν (90-58) την Μπιλμπάο στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών.

Η Μπάρσα κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα, αποκτώντας σαφές προβάδισμα και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (35-27), οι παίκτες του Πέσιτς έκαναν ένα απίστευτο ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 27-10  εκτίναξαν τη διαφορά στο +25 (62-37).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Καταλανούς να αυξάνουν και άλλο τη διαφορά και να ανεβάζουν τη ψυχολογία τους ενόψει και του αγώνα με την Μπασκόνια για το Κύπελλο την Παρασκευή (16/02, 22:30).

Ριμπάουντ (39-22) και ασίστ (26-12) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά, έχοντας 64% ευστοχία στα δίποντα (25/39), ενώ ήταν αλάνθαστοι στις βολές (10/10).

ΜΠΑΡΣΑ – ΜΠΙΛΜΠΑΟ 90-58

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14 / 35-27 / 62-37 / 90-58

ΜΠΑΡΣΑ: Ρίμπας (12π), Ερτέλ (12π, 8ασ), Σάντερς (7π, 6ριμ), Τόμιτς (12π, 9ριμπ), Μοερμάν (12π), Πρέσεϊ (6π), Χάνγκα (8π), Βεζένκοφ (5π), Οριόλα (10π, 6ριμπ), Κόπονεν (4π), Κλαβέρ (6ριμπ, 4ασ), Ναβάρο

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ταμπού (4π), Χάμινκ (12π), Ερβέλ (4π), Γκλάντνες (4π), Τοντόροβιτς (5π), Φίσερ (4π), Μεντία, Ρεδίβο (10π), Σαλγάδο, Τομάς (4π), Βούτσετιτς (4π), Μουμπρού (7π, 8ριμπ)