Στοπ στο σερί (video)

Μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, η Μπάρσα Β ηττήθηκε (1-0) στο «Μίνι Εστάδι» από την Αλκορκόν

Η Αλκορκόν έμελλε να σπάσει το αήττητο της Μπάρσα Β μέσα στο 2018, επικρατώντας με 1-0 στο «Μίνι Εστάδι» και άφησε τους «Μπλαουγκράνα» στο +1 από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έχασαν πολλές ευκαιρίες να προηγηθούν, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ναουέλ.

Από την πλευρά της, η Αλκορκόν δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικά και όποτε κατάφερνε να απειλήσει, ο Βαρό ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουε τις προσπάθειες των αντιπάλων. Δεν τα κατάφερε, όμως, στη φάση του 51ου λεπτού, όταν ο Μπελβίς έπιασε το σουτ και ο τερματοφύλακας των «Μπλαουγκράνα» ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια, οι Καταλανοί πίεσαν περισσότερο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς ήταν το καθολικό χειροκρότημα από όσους βρέθηκαν στο «Μίνι Εστάδι» στην αλλαγή του Μπαλού Τάμπλα στο 81′, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τα «Μπλαουγκράνα».

Επόμενος αγώνας για τους παίκτες του Ζεράρ Λόπεθ είναι αυτός στην έδρα της Λούγκο την Κυριακή (18/02, 21:00).

ΜΠΑΡΣΑ Β – ΑΛΚΟΡΚΟΝ 0-1

ΜΠΑΡΣΑ Β: Βαρό, Νταβίδ Κόστας, Παλένθια, Μαρτίνεθ, Κουκουρέγια, Ρουίθ ντε Γκαλαρέτα, Ναουέλ, Αλενιά, Κάρλες Πέρεθ (58′ Αρνάιθ), Ριβέρα (81′ Μπαλού), Αμπέλ Ρουίθ (58′ Καρδόνα)

ΑΛΚΟΡΚΟΝ: Κάστρο, Μπελβίς, Λαουρέ, Νταβίδ Φερνάντεθ, Μπούργος, Καντίρ (69′ Ασδρούμπαλ), Εράστι, Μπόρχα Ντομίνγκεθ (24′ Σανγκάγι), Πένια, Γκαρσία, Περέιρα (74′ Ντόρκα)

ΓΚΟΛ: 0-1 Μπελβίς (51′)

ΓΗΠΕΔΟ: «Μίνι Εστάδι» (1.692 θεατές)