Μπαρσελόνα – Βαλένθια (ανάλυση)

Η Μπάρσα επέστρεψε στις νίκες, αφήνοντας πίσω της (;) τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ούτε κόντρα στην Βαλένθια, πάντως, ικανοποίησε με την εμφάνισή της, παρά τη νίκη με 2-1. Το blaugrana.gr αναλύει.

Μαρκ – Αντρέ Τερ Στέγκεν (8)

Έκανε πολλές και σωτήριες αποκρούσεις, με κορυφαία αυτή με την οποία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ύστερα από δικό του λάθος γύρισμα. Δεν απέκρουσε το πέναλτι του Ντάνι Παρέχο από καθαρή ατυχία.

Σέρτζι Ρομπέρτο (6)

Επέστρεψε στην θέση του δεξιού μπακ αντί του Νέλσον Σεμέδο και ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον Γκονσάλο Γκέντες, τον κορυφαίο της Βαλένθια στο ματς. Τα πήγε σχετικά καλά, ενώ προσπάθησε να βοηθήσει με ανεβάσματα και στην επίθεση. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Νέλσον Σεμέδο.

Ζεράρ Πικέ (6,5)

Έσωσε ένα γκολ πάνω στην γραμμή, πήρε νωρίς κίτρινη κάρτα που επηρέασε το παιχνίδι του, έκανε λάθη που δεν συνηθίζει. Μια ζέστη, μια κρύο, στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Σαμουέλ Ουμτιτί (7)

Μετά από καιρό, έπαιξε πολύ πιο συγκεντρωμένος, θυμίζοντας τον κεντρικό αμυντικό – βράχο που χρειάζεται η Μπάρσα. Γλίστρησε σε μια φάση και τον κάλυψε ο Ζεράρ Πικέ, γλίτωσε ένα γκολ της Βαλένθια με ένα από τα κλασικά του τάκλιν. Πέτυχε το πρώτο του γκολ στην σεζόν. Αν παίζει έτσι, δεν πρέπει να φύγει. Ποτέ.

Τζόρντι Άλμπα (7,5)

Μπόρεσε να κάνει τα κλασικά και τόσο πολύτιμα ανεβάσματά του, χάνοντας μάλιστα και μια σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει. Στην άμυνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην πλευρά του.

Φιλίπε Κοουτίνιο (8,5)

Παρ’ ότι ξεκίνησε ως δεξί εσωτερικό χαφ, προσαρμόζεται όλο και καλύτερα. Σέρβιρε τις ασίστ και στα δύο γκολ, η πρώτη με εξαιρετική κάθετη πάσα στον Λουίς Σουάρες. Δοκίμασε να σκοράρει με τα φαρμακερά του σουτ. Ο Βραζιλιάνος αρχίζει να ανταποκρίνεται στα χρήματα που δόθηκαν για την απόκτησή του και θα μπορούσε να είχε αποδειχθεί πολύτιμος με την Ρόμα, αν βεβαίως είχε δικαίωμα συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 79’, αντικαταστάθηκε από τον Ουσμάν Ντεμπελέ.

Σέρχιο Μπουσκέτς (6)

Παρ’ ότι έπαιξε και πάλι με ενοχλήσεις, αφού δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του, ήταν συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα και στον έλεγχο της… κυκλοφορίας. Με το 2-0, δεν δίστασε να ανέβει και στην επίθεση. Η Μπάρσα τον χρειάζεται υγιή και στο γνωστό, καλό του επίπεδο.

Παουλίνιο (5,5)

Έτρεξε πολύ, έκανε βρώμικη δουλειά και προσπάθησε να βοηθήσει τον Σέρχιο Μπουσκέτς στην μεσαία γραμμή. Αμυντικά είναι πολύ χρήσιμος, αλλά με την μπάλα στα πόδια έχει ξεκάθαρο πρόβλημα.

Αντρές Ινιέστα (8)

Σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ρόμα, όπως όλη η ομάδα άλλωστε (κάτι τέτοιο, βεβαίως, δεν είναι και πολύ δύσκολο…). Άψογος στον ρυθμό, πρόσφερε εκ νέου πολλές μαγικές ενέργειες και παραλίγο να σκοράρει με εναέριο γυριστό. Στο 84’, έδωσε την θέση του στον Ντένις Σουάρεθ. Το πόσο πολύ θα μας λείψει, δεν λέγεται…

Λιονέλ Μέσι (8)

Διεκόπη το σερί του στο σκοράρισμα σε αγώνες πρωταθλήματος, αλλά δεν υστέρησε. Κυνήγησε μετά μανίας το γκολ, ακόμα και με δύο κεφαλιές, συνδυάστηκε άψογα με Φιλίπε Κοουτίνιο και Αντρές Ινιέστα, γύριζε ακόμα και για να μαρκάρει στην άμυνα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Πολύ.

Λουίς Σουάρες (6,5)

Έφτασε τα εκατό ματς με την Μπάρσα όπου σκοράρει, τελειώνοντας ιδανικά μια καταπληκτική πάσα του Κοουτίνιο. Παρά το γκολ και την παραδοσιακή μαχητικότητά του, έχασε κάποιες μπάλες που έμοιαζαν εύκολες, ειδικά για έναν παίκτη της κλάσης του.

Ουσμάν Ντεμπελέ (5)

Αντικατέστησε στο 79’ τον Κοουτίνιο, αλλά σε περίπου 14 λεπτά συμμετοχής δεν πρόλαβε να δείξει κάτι και, συν τοις άλλοις, υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο μείωσε η Βαλένθια. Θέλει πολλή δουλειά, αλλά διαθέτει και πολύ ταλέντο.

Ντένις Σουάρεθ (-)

Τι να προλάβει να κάνει στα περίπου δέκα λεπτά που έπαιξε, ως αλλαγή του Ινιέστα; Ο Γαλιθιάνος μέσος, ο οποίος χρειάζεται περισσότερο χρόνο συμμετοχής για να νιώσει σημαντικός, έχασε μια σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει. Ένα γκολ πιθανόν να του έκανε (πολύ) καλό.

Νέλσον Σεμέδο (-)

Πλήρωσε εμμέσως τα σπασμένα για τον αποκλεισμό κόντρα στην Ρόμα. Μπήκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αντί του Σέρτζι Ρομπέρτο, απλά και μόνο για να κερδηθούν μερικά δευτερόλεπτα.