Ο Κοουτίνιο θέλει το Μουντιάλ (videos+photos)

Ο Φιλίπε, ο κορυφαίος των «Μπλαουγκράνα» διεθνών στο τριήμερο των φιλικών αγώνων

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Φιλίπε Κοουτίνιο, πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ στη φιλική νίκη της Βραζιλίας επί της Αυστρίας στο «Ερνστ Χάπελ» της Βιέννης με 3-0 (), στο οποίο η «Σελεσάο» επιβεβαίωσε ότι θα φτάσει σε πολύ καλή κατάσταση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Δείτε τι έκαναν οι «Μπλαουγκράνα» διεθνείς στο τριήμερο των φιλικών αγώνων!

Ο «Κόου» ήταν το σημείο αναφοράς της Βραζιλίας στην μεσαία γραμμή, στήριξε την δράση του κεφάτου Νεϊμάρ και, εκτός από το γκολ, είχε και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

«Ήταν ένα σημαντικό ματς. Πάντα προσπαθώ να παίζω όπου ο προπονητής θέλει, προσπαθώντας να συνεισφέρω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο» είπε ο Κοουτίνιο, ο οποίος έπαιξε 90 λεπτά σε υψηλό επίπεδο, όπως άλλωστε και ο έτερος «Μπλαουγκράνα» Παουλίνιο, ο οποίος προωθήθηκε πολλές φορές, αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός στο κομμάτι της δημιουργίας.

Ο Κοουτίνιο κόντρα στην Αυστρία…

… και τα highlights του Αυστρία – Βραζιλία 0-3

Στο «Παρκ Ολιμπίκ» της Λιόν, η Γαλλία δεν έπιασε καλή απόδοση και έμεινε στο 1-1 (78’ Μπαμπέ – 44’ Γκριν) με τις Ηνωμένες Πολιτείες, σε ένα ματς όπου ο Ουσμάν Ντεμπελέ μπήκε αλλαγή στο τελευταίο ημίωρο και άγγιξε το γκολ της νίκης στην τελευταία φάση, ενώ ο Σαμουέλ Ουμτιτί ήταν βασικός και παρών στα 90 λεπτά, ήταν και πάλι αρκετά σταθερός.

Ο Ντεμπελέ κόντρα στις ΗΠΑ

Στο Κράσνονταρ, η Ισπανία ζορίστηκε για να νικήσει την Τυνησία με 1-0 (84’ Ιάγο Άσπας), σε ένα παιχνίδι όπου Ζεράρ Πικέ, Τζόρντι Άλμπα και Σέρχιο Μπουσκέτς ήταν βασικοί. Ο «Γκέρι» ήταν σταθερός στην άμυνα, αλλά του έλλειψε ταχύτητα, ο Τζόρντι ήταν ασταθής στην άμυνα, ενώ ο «Μπούσι» δεν είχε την συνηθισμένη ακρίβεια στις πάσες, αν και από δική του εξαιρετική πάσα στον Ντιέγκο Κόστα, ξεκίνησε το γκολ της νίκης του Άσπας.

Το γκολ του Ιάγο Άσπας

Στο «Σεντενάριο» του Μοντεβίδεο, η Ουρουγουάη έκανε μια… δυνατή προπόνηση κόντρα στο Ουζμπεκιστάν, επικρατώντας με 3-0 (32’ Ντε Αρασκαέτα, 54’ πέν. Σουάρες, 73’ Χιμένες), σε ένα ματς όπου ο Λουίς Σουάρες πέτυχε (με πέναλτι) ένα ακόμα γκολ με την φανέλα της «Σελέστε» και σέρβιρε με ασίστ το πρώτο των Ουρουγουανών.

Η ασίστ του Σουάρες…

…και το πέναλτι – γκολ του

Στο Λεβερκούζεν, ο Μαρκ – Αντρέ Τερ Στέγκεν μπήκε ως αλλαγή αντί του Μάνουελ Νόιερ στο 46’, απέκρουσε πέναλτι του Μοχαμάντ Αλ Σαχλαουΐ, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Ταϊσίρ Αλ Γιασίμ σκόραρε, μειώνοντας το σκορ στη νίκη της Γερμανίας επί της Σαουδικής Αραβίας με 2-1 (8’ Βέρνερ, 43’ αυτ. Ο. Χαουσαουΐ – 84’ Αλ Γιασίμ).

Το πέναλτι που απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν

Στο Όσιγιεκ, τέλος, ο Ιβάν Ράκιτιτς είχε τα γνωστά του τρεξίματα και συνέβαλε και αυτός με το παιχνίδι του, στα 65 λεπτά που αγωνίστηκε, στην ζόρικη νίκη της Κροατίας επί της Σενεγάλης με 2-1 (63’ Πέρισιτς, 78’ Κράμαριτς – 48’ Σαρ).